Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Çizgi Film Kahramanlarının Rahatsızlıkları

DOMUZ PORKY – Parkinson Hastalığı

Bir kişide Parkinson’dan şüphelenmemize sebep olacak ne varsa Domuz Porky de var. Dizlerini çarpıtarak duruşu, heyecanlandığı ya da sinirlendiği zaman konuşamayacak kadar kekeme bir hale gelmesi, kambur duruşu ile Parkinson hastalığı başlangıcı belirtileri gösteriyor.

SAFİNAZ – Anoreksi

Safinaz kürdan gibi vücudu ile zayıflıktan kırılıyor. Her zaman için görünüşüne ve güzelliğine aşırı önem verip, takıntılı olduğu görünen Safinaz, genetik olarak el ve ayaklarının büyüklüğüne bakıldığında daha kilolu olması gerektiği anlaşılıyor. O boy ve el ayak yapısı ile doktorlar Safinaz’a anoreksi teşhisi koyarlar.

SPEEDY GONZALES – Amfetamin Bağımlılığı

Meksika’nın en hızlı faresi Speedy Gonzales. Amfetamin bağımlılığı çekenlerde görülenler hızlı kalp atışı, patlak gözler, hızlı konuşmalar ve yerinde duramadan oradan oraya koşturmaların hepsi Speedy’de mevcut. Kesin kullanıyor bu manyak fare!

DAFFY DUCK – Hiperaktivite

Daffy Duck bütün ördekler arasında en çılgın ördeklerden biridir çizgi film kahramanları arasında. Her bölümde bir amaca ulaşmaya çalışan Daffy her seferinde başka dikkat dağıtıcı şeylere dalıp, asıl yapmaya çalıştığı şeyden uzaklaşır. Konstrasyon sorunu çok =)

TEMEL REİS – Jigantizm

Büyüme hormonunun fazla salgılanmasından ötürü görülen devlik-jigantizm hastalığı tam olarak olmasada Temel Reis’de kısman görünüyor. Boyu uzun olmasa da kısa bacakları ve uzun vücudu ve kolları ile görünen orantısızlık bir belirti. Ayrıca ıspanak yemediği zamanlarda yaşadığı halsizlik güçsüzlük de jigatizm hastalığı çekenlerin bolca yaşadığı bir durum.

YOSEMITE SAM – Kontrolsüz Öfkelenme – Yaşlılık Öfkesi

Kontrolsüz öfkelenme bir başka deyiş adı ile yaşlılık öfkesi adından da anlaşılacağı gibi yaşlı insanlarda bolca görülen, ufak tefek şeylere gereksiz tepki gösterip sinirlenme durumudur. Halk arasında “Dedenin şekeri yüksek galiba asabiyet yapmış” derler. Aynı şekilde Yosemit Sam’de çok çabuk harlayıp sinirlenen, sinirlenince oraya buraya kurşun saçan bir karakter.

EEYORE – Narkolepsi

Narkolepsi, gün içinde olmadık zamanlarda uykuyadalmasına sebep olan bir nörolojik rahatsızlık. Narkolepsi rahatsızlığına sahip olan insanlar gün boyunca yavaş ve ağır hareketlerde bulunur, her an uyuyabilir gibi uyuşuk olurlar. Yavaş ve ağırdan konuşurlar. Aynen Eeyore değil mi?

PEPE LE PEW – Cinsel Bağımlılık

Bu kokarca Pepe Le Pew için cinsel bağımlı demek hafif kalır, bildiğin cinsi sapık. Pepe Le Pew’in aklında sürekli çiftleşmek, çiftleşmek için bir eş ve aşık bulmak için arayışta. Bu arayışı, bağımlılığı yüzünden diğer birçok şeyi göremiyor. Hatta genellikle üzerine badana boya çizilmiş bir kediyi bile kendi cinsi sanıp hep çakmaya çalışıyor =)

TAZMANYA CANAVARI – Şiddeli Ruhsal Değişim

Tazmanya Canavarı dengesizin önde gideni. Bazen çok sakin makul bir yaratık iken bir anda ya canı yandı diye, ya birşeyi başaramadı diye krize girip, sinirlenip fırfır dönerek çıldıran bir canavara dönüşüyor. Bu anlık dönüşümleri sonucunda yine bir anda sakinleşip normalde dönüyor.

MARVIN – Napolyon Kompleksi

Marvin çok bilinen bir karakter değil. Kendisi Marslı ve tek amacı dünyayı yoketmek.  Napolyon kompleksi, bazı yönleriyle kendini eksik bulan bir insanların , büyük bir başarı elde ederek bu yönlerini bastırmak istemelerine verilen addır. Genellikle kısa boylu insanlarda görülen bir komplekstir. Marslı Marvin de ufak tefekliği ile koskoca dünyayı havaya uçurarak kendini tatmin etmek istiyor.

SYLVESTER – Tıslayarak Konuşma

Bu da tıpta bir rahatsızlık olarak nitelendiriliyor. Bazı insanlarda hiç farkedilmeyen bir konuşma bozukluğu iken, bazılarının sosyal hayatını çok etkileyen bir bozukluktur. Kimileri psikolojik olur, kimileri ise fizikseldir, ağız bozukluğundan kaynaklanır ve ameliyat ile giderilebilir. Kedi Sylvester’in da tıslayarak konuştuğu bir gerçek. Ama bu ona çok yakışıyor. Hatta onu komik bile kılıyor =)

2 comments to Çizgi Film Kahramanlarının Rahatsızlıkları

  • Hakan

    Peki bu karakterler en başından beri sırf bu hastalıkları insanlara göstermek için mi kurgulanmış? Yoksa normal bir karakter olarak çizilip ilerde bu halimi almışlar?

  • çok güzel olmuş elinize sağlık

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>