Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Bir Zamanlar İzmir’in Arka Bahçesi Olan Çeşme

Çeşme, İzmir’lilerin Türkiye’den sakladıkları bir cennet, bir arka bahçeydi bundan çok kısa bir süre önceye kadar. Ancan ne olduysa oldu, birkaç girişimcinin, Çeşme’linin Çeşme’yi Show TV vb magazin programlarında tanıtımını desteklemesi ve pompalanan Bodrum vs. Çeşme kıyaslamaları sonucunda Çeşme bir anda Türkiye çapında popüler oldu.

Son 5-6 senede Çeşme’de inanılmaz bir değişim oldu. Ben Çeşme’yle yazlığımız olmasından ötürü 1985 yazının Temmuz ayında, doğumumun 2. haftasında tanışmışım. Biz İzmir’liler için Çeşme yazlıkçı mekanıydı. Okulların kapanması ve karnelerin dağıtılması ile herkes yazlığına, yazlığının bulunduğu siteye göçer, bütün bir kış görüşmediği yazlık arkadaşları ile yeniden kaynaşır, öğlenleri denize girer, akşamüstüleri uyur, akşamları da gene arkadaşları ile bakkalda buluşup oyunlar oynardık.

TVlerdeki reklamları ile özellikle İstanbul ve Bursa’dan bir çok kişi yaz tatili için Çeşme’ye gelmeye başladı. Çeşme’de otel sayısı fazla değildir, 5 yıldızlı otel sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Hep irili ufkalı pansiyon ya da moteller vardır çünkü yıllar yılı Çeşme yazlıkçı mekanı olarak anıldı. Son yıllarda İstanbul’lu büyük yatırımcılar tarafından otel yatırımları gerçekleştirilmeye başladı.

Çeşme’nin Türkiye çapında nam salması ile biz İzmirlilerin hayatında ilk değişen şey fiyatlar oldu. Çeşme’deki yeme içme fiyatları gözle görülür şekilde bir anda yükseldi. Daha sonra yükselen emlak ve arazi fiyatları oldu. Alaçatı bizler için köylülerden yumurta, sebze, meyve alınan bir köy, elektrik faturalarının yatırıldığı bir vezne iken bir anda Türkiye’nin butik mağaza, cafe ve otel cenneti oldu. Çeşme genelinde bir çok kalitel cafe, bar, club ve beach açıldı.

Geçen seneye kadar Çeşme’nin bu abartılmış, şişirilmiş halinden pek zevk almıyordum. Ancak nedense bu sene artık alıştım ve Çeşme’den daha çok zevk alıyorum. Her ne kadar kazık ve abartılı olsa da Çeşme candır. Asıl sevgilim, biricik Bodrum’umun yerini alamasa da Çeşme bizim arka kapımızdır.

Bir zamanlar Çeşme dedik ya. Çeşme’nin dağları taşları bir zamanlar dutluk bile değilmiş. Otluk, çalı çırpı, taş toprakmış. Resimlerden de göreceksiniz heryer bakir. Ah ah o zamanlar tarla fiyatına kapatmak vardı bütün arazileri =)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>