Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Mahmut Sadi Irmak Anlatıyor

Bir e-posta ile geldi, genelde bu tip şeyler ilgimi çekmez ama “Sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyorum,; alevler olarak dönmelisiniz” şeklindeki alt başlık yazısı ilgimi çektiği için okudum, çok güzel anlatmış Atatürk’ün neden büyük olduğunu ve başımıza nasıl bir lider gerektiğini.

Mahmut Sadi Anlatıyor

 

Peki Atatürk’ün Avrupaya kıvılcım olarak yolladığı Mahmut Sadi, okuyup da alevlenmiş mi? İşte hayatı…

 

 

38. hükümetin başbakanı. “Mahmut Sadi Irmak”, 1904 yılında Konya’nın Seydişehir ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini, Rüşdiyeyi ve Konya Sultanisi’ni birincilikle bitirip biyoloji öğretmeni oldu. Aynı yıl İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdi. 1923 yılında İstanbul Üniversitesinde öğrenci olduğu yıllarda Üniversite’nin Devlet Bursu ile Avrupa’ya öğrenci gönderileceğine dair üniversite duvarlarında gördüğü ilana başvuran 150 kişi arasından seçilen 11 kişiden birisi olarak Berlin Üniversitesinde tıp ve biyoloji öğrenimi görüp 1929 yılında pekiyi derece ile tıp doktoru oldu. Hagen ve Düsseldorf hastanelerinde asistan olarak çalıştı.

Yurda dönünce Ankara Hükûmet Tabipliği ve Gazi Terbiye Enstitüsü biyoloji öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1933 yılında İstanbul Tıp Fakültesi doçentliğini kazandı. 1940 yılında fizyoloji profesörü oldu.

1943 yılında Konya Milletvekili seçilip, aynı yıl Halkevleri Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı’na, sonra da Diyarbakır Bölge Müfettişliğine getirildi.

1950 yılında yeniden ilim ve meslek hayatına dönen Irmak, Münih, daha sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde akademik hayatını sürdürdü. 1974 yılında Kontenjan Senatörü seçildi.

17 Kasım 1974 – 31 Mart 1975 arasında Başbakanlık yaptı. 12 Eylül 1980 harekâtındansonra Danışma Meclisi üyesi oldu ve bu meclisin başkanlığına seçildi. 11 Kasım 1990 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Almanca ve Fransızca bilen Sadi Irmak, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: Vikipedi

8 comments to Mahmut Sadi Irmak Anlatıyor

 • Vatan birşey vermiyorsa dönecek birşey yoktur…

 • mozk

  su an gidip te dönmeyenlere (bence kendileri watan hainleridir)yazıklar olsun…

 • Walla bende 10 kasımda mahmut sadinin öğrencilik anısını okucam öğretmen verdi ezberledim en sevdiğim bölümü ” GEL DE ŞİMDİ GİTME GİT TE ORADA ÇALIŞMA DÖN DE BU ÜLKE İÇİN CANINI VERME” Okumanızı tavsiye ederim çok güzel

 • Valla iyiki dönmüşsün sen ne diyeyim 🙂

 • Oyle demeyin =( ben döndüm mesela.. Hadi kolay gelsin =)

 • Gamze

  Bayramın kutlu olsun 🙂

 • Haklısın, şu anda yurtdışında binlerce öğrencimiz okuyor, bunlardan yarısı Türkiye’ye gelse ve burada o bilgileri aktarsa ülkemiz aydınlanır.

  Tarihteki şu örneği unutmamamız gerekir. 18.YY’da Osmanlı devleti Avrupa’da okuyup, ilim irfan öğrenmesi için onlarca öğrenci göndermiştir. Aynı zamanda bu aynı hareketi Japon İmparatorluğu da yapmıştır.

  Ne yazıkki bizim Osmanlı’nın öğrencileri geri döndüklerinde uzmanlaştıkları alanlarda ülkemizi ilerleteceğine, hepsi bir partiye üye olup siyaset yapmışlar. Japonya’daki öğrenciler ise döndüklerinde öğrendikleri bilgileri halklarına aktarmışlar.

  Bugün farkımız ortada… Japonya Bilgi Toplumu oldu, Türkiye ise hala bir 2.Dünya Ülkesi…

 • Mahmut Sadi,Atatürk’ün istediği gibi öğrenimini görüp,ülkesine geri dönmüş hizmette bulunup yarar sağlanmış…
  Ya şimdiki genç beyinler…Çok parlak olanların bir çoğu yurtdışında öğrenimini tamamlayıp,oralarda kalıyorlar.Elbette ülkemizi orada çok iyi temsil ediyorlar fakat ülkemiz o kişiden tam olarak bir verim alamıyor…
  Bilmem yanlış mı düşünüyorum ama durum bana göre böyle.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>