Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Kuzey Kore’de Hayat

Çin’in dünyaya açılması, Sovyet Rusya’nın yıkılması, Küba’nın Lost Adasına dönmüş bir kara parçası olduğu bu dünyada Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, yani Kuzey Kore dünyada komünizmin son kalesi olarak kalmıştır.

Soğuk savaş döneminde, Kore, komünist taraf Rusya ve Çin ile kapitalist taraf ABD ve İngiltere’nin arasında tarafsız kalmıştır. Her iki taraf da Kore’yi kendi safında görmek ister. Bu da Kore’yi binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan Kore Savaşı’na sürükler ve Kore ortadan ikiye çatlar. Kuzey Kore ve Güney Kore olarak adlandırdığımız bu iki ülke iki farklı yönde ilerler. Güney Kore ABD desteği ve Kore halkının gecesini gündüzüne katarak dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasında yer alan bir ülke olur. Kuzey Kore ise Rusya ve Çin’in desteği ile kapılarını dünyaya kapatarak kendi yağında kavrulur.

Sosyalist bir düzen ile insanlara eşit refah ve sağlık sağlanmak istenir. Ancak Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il Sung gayrisafi milli hasılanın büyük bir bölümünü askeri alana ayırır ve Kuzey Kore dünyanın en büyük ve tehlikeli ordusu haline gelir. Kuzey Kore koca bir askeri ülke olmuştur. Sıkı ve baskıcı yönetim ile halk ezilmiş, özgürlükler ve insan hakları gözardı edinmiştir. Komünist düzende Rusya’da gördüğümüz ne varsa Kuzey Kore’de de görülmüştür. Düşünce özgürlüğü yoktur. İnsanlar tek tiptir. Kadınlar bile kadınlıktan çıkmıştır. Her vatandaş bir asker disiplini ile yaşar. Sisteme karşı gelen, hata yapan cezalandırılır. Kendini devlete karşı savunman mümkün değildir.

Hatta Dünya Kupası’na katılan Kuzey Kore, rezil sonuçlar alarak memlekete geri döndü. Kuzey Kore televizyonunun haberleri sansürleyerek sanki Kuzey Kore milli takımının Brezilya’yı yendiğini halka duyurduğu haberi yayıldı internette. O gerçek miydi değil miydi bilemiyorum. Hatta bir rivayete göre Kuzey Kore futbol takımı teknik direktörü, başarısız sonuçlar yüzünden saatlerce sorguya alınmış, en sonunda da bir inşaata işçi olarak atanmış. Korkunç bir şey bu. Bana 1984 filmini anımsatıyor.

Sovyet Rusya’nın yıkılışı, Çin’in dünyaya açılışı ile Kuzey Kore’nin ekonomisi zayıfladı ve gelirleri çok azaldı. Fakirlik iyice arttı, devletin ihtiyaçları karşılaması daha zorlaştı.

Güney Kore’ye gitmiş biri olarak ilginç bulduğum kısım ise, Güney Korelilerin Kuzeylileri kardeş olarak görmemesi. Kuzeylilerden korkuyorlar, gelecekte bile olsa asla birleşmek istemiyorlar.

Açıkcası Kuzey Kore halkına üzülüyorum. Fotoğraflara bakınca giyim kuşam ve binalar açısında 1980lerden kalma sanabilirsiniz. Ama ne yazıkki bu fotolar 2010 yılından…

2 comments to Kuzey Kore’de Hayat

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>