Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Zeytin Ağacı Bakımı, Gübrelemesi ve İlaçlaması

İşyerinin bahçesinde birkaç tane zeytin ağacımız var. Her sene mahsulde bunları toplatırız ve kırma zeytin ya da zeytinyağı yaptırtmaya çalışırız. Pek de başarılı olamayız bu konuda çünkü ya zamanında gübreleme veya sulamasını yapamayız, ya da ağazın bakımını üstlenemeyiz.

Bu sene zeytin işi yapan bir adamdan tarifler aldık. Nette bulamazsınız bu tarifi, o yüzden paylaşıyorum. Eğer zeytin ağaçlarınız var ise bakımını bu şekilde yapmaya çalışın…

GÜBRELEME

Amonyum sülfat ( şeker gübre ) ve polmorganik

5 kg şeker gübre ile 3 kg polmorganik gübre karıştırılacak ağaç sayısına göre bur oran 5/3 olarak artırılır. Uygulama ağaç başına 400 – 500 gr gelecek şekilde iz düşümüne, yani dalların altına atılacak. Yağış yok ise sulanarak erimesi sağlanacak. Polmorganik tam erimez zararı yoktur.

DÖNEMLERİ : Ocak Ayı Sonu – Mart Ayı Sonu – Mayıs Ayı Sonu

İLAÇLAMA

Bordo bulamacı ( Mavi Bakırlı )

Uygulama : Aralık Ayının 15 ve Şubat Ayının 15 ( iki defa )

Mart ayının ikinci yarısında kireç badanası çatalların başladığı yerden toprağa kadar.

ZEYTİN KOŞNİLİNE KARŞI İLAÇLAMA

Zeytin koşniline karşı : Supracid ilacı :Uygulama çiçek açmadan ve meyve tuttuktan sonra Decis kurt ilacı ile karıştırılarak verilecek, daha sonra Mayıs – Haziran – Ağustos aylarında Decis kurt ilacı uygulaması yapılacak. Hasata kadar başka ilaç verilmeyecek.

NOT: Keçi gübresi verilirse Aralık Ayı sonun Ocak Ayı başı gibi yukarıda belirtilen gübreleme sadece bir defa Mayıs Ayında verilecek.

9 comments to Zeytin Ağacı Bakımı, Gübrelemesi ve İlaçlaması

 • ozgur

  polmorganik gübre nedir.
  nerde bulabiliriz. her sene zeytın alabılıyor musunuz?

 • bilgi için teşekkürler. İstanbul’da Karadenize yakın bir yerdeyim. Bahçemdeki zeytin ağacı (4 sene once alıp dikmiştim) büyüyor ama hiç zeytin vermiyor. Yukarda tariff edilen gübreleri koyarsam fark eder herhalde, değil mi? Başka önerileriniz var mı? Ayrıca, kova içinde devamlı budayarak bodur boy yetiştirmek istediğim zeytin fidanlarım var. Bunları nasıl beslemem gerekiyor ki meyva versin, sıhhatlı gelişsin?? Yardımlarınız için önceden çok tesekkur ederim

 • paylaşımınız için teşekkürler.

 • 1-Yeşil zeytinin yapılması anlatıldı. 2-Siyah zeytinin yapılması aynı değildir.

 • 1-Zeytini bıçak ile çekirdeğine değmeyecek şekilde çiziniz.2-Zeytinleri petşişeye[cola şişesi]doldurunuz3-.Şişenin tamamına su koyunuz.Ağız kapağını kapatınız4-.Gün aşırı suyu değiştiriniz.20 gün sonra yiyeceğiniz kadar alınız.Üstüne limon tuzu atınız.[30 gr]Limon kesinlikle KULLANMAYINIZ!Yarım çay bardağı sıvı yağ koyunuz.(Zeytin yağ olması tercih edilir) AFİYET OLSUN.

 • zeytin agacı bütün dertlere deva zeytin yagı bir ömre bedel

 • Seyfettin Adalı

  Merhaba zeytin ağacı mayısta çiçek açar kasım başında hasat verir..

 • Yilmaz Erolgac

  Zeytin agaci hangi ayda cicek acar ve hangi ayda meyva
  verir?
  Tesekkurler
  Yilmaz Erolgac
  San Diego

 • Yilmaz Erolgac

  Merhaba,
  Zeytin ağacı hakkındaki verdiğiniz bilgiler için elinize
  sağlık.Bir de kırmasının nasıl yapıldığının tarifini
  rica ederim.
  Ben San Diego şehrinde yaşıyorum. Buranın iklimi Ege iklimine benzer.Yeni aldığım evin bahçesinde koskoca bir zeytin ağacı var.Son derece canlı, herhalde meyva da verir diye düşünüyorum.Şimdilik üzerinde çiçek falan yok.
  Zeytin ağaçları hangi ayda çiçek açar
  Hangi ayda meyva verir
  Yazdığınız ilaçlamayı mayıs ayının sonunda yapayım mı
  Yanıtınıza şimdiden teşekkür ederim
  Yılmaz Erolgac
  erolgac’yahooçcom

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>