Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Çöken Laptopu Kurtardıktan Sonra Kaldığımız Yerden Devam

13 Nisan’da ani bir kararla gidilen bir tiyatro oyunundan sonra, eve geldiğimde o laptobu hiç açmamalıydım. Hadi açtım diyelim, şarjı takmayıp pilde çalıştırmamalıydım. Hadi çalıştırdım diyelim, pil bir anda elektrik kesip de laptopu kapatınca gene mal gibi şarja takmayıp yeniden açmamalıydım. Açtım ve Windows Vista tam başlarken tak diye yeniden elektrik kesti laptobun pili. Olabilir 3. senesine doğru emin adımlarla yol alıyor Asus Notebook’um. İşte bu inadımın bedeli olarak Windows’un başlangıç dosyaları tamir olamayacak şekilde hasar gördü ve makina kaput oldu.

Çok tadım kaçtı anlatamam. Yıllardır bilgisayarım çökmüyordu, çok iyi korunuyordum. Ama pille inatlaşında pil galip geldi ve çökertiverdi sistemi. Ertesi gün iş yerinde Recovery Disc’i taktım bir umut başlangıç dosyalarını onarır diye. Hemen DVD’den boot ederek çalıştırdım recovery’yi ancak adamlar hiç kasmamış adına kanıp Recovery yapmaya, direkt olarak formatlayıp yeniden Windows ve sistem kurmaya yönelik yapmışlar diski.

Durum böyle olunca kafam attı. Laptopta yılların emeği var. Backup’ım da çok eski, 5-6 ay öncedendir. Bilgisayar aleminde en çok nefret ettiğim şey “Veri kaybetmektir”. Hemen Saving Private Ryan operasyonu gibi bir operasyon planladım. Açtım laptopu (fiziksel olarak tornavida ile vidalarını sökerek), söktüm mini minnacık 120GB’lık hardiskini ve bilgisayarcılarda kolaylıkla bulunabilen, bu iş için icat edilmiş bir harici hard disk kutusuna monte ederek, bir başka bilgisayar aracılığı ile 1TB’lık Toshiba Harici Hard Diskime bütün laptopun içini yedek aldım.

Burada bunu böyle yazması kolay ama bütün yedeği almam 7-8 saat sürdü. Yedekleme işlemim tamamlanınca da taktım geriye, ait olduğu yere laptopun hard diskini ve Recovery Disk ile yeniden kurdum Vista’yı. Kurulduktan sonra da ilk iş bütün verileri yeniden aktardım harici diskten.

Tabii kurulu programlar eksik kaldı her ne kadar back up alsam da. Onlardan acil ve ivedi olanları yeniden netten yükleyip kurmak durumundayım. Şimdi en acilleri Firefox, AVG Free, Winamp, Winrar, MSN ve MS Office 2007 idi. Onları da 2-3 saat gibi bir sürede edinip kurdum.

Daha bir çok eksiğim var ama zamanla. Paint Shop’ım yok, Quick Time’ım, ITunes’um, Frontpage’im eksik. DivX oynatmak için son ve en düzgün çalışan codecleri yüklemem gerek….

Her format birşeyleri götürür, onları geri getirmek de 2-3 haftayı alır 🙂

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>