Categories

A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Erken Yaşta Evlenen Kızlar

Ayıcık Gelin DamatKafamda 30’una gelirken evlenmek var, kısmet bulabilir, birine güvenebilir ve seversem eğer tabii. Bir erkek için normal bir yaş kanımca.

Ama çevremde erken yaşta evlenen kızlar görüyorum, evlendiğini duyduğum eski arkadaşlarımın haberleri geliyor ilkokuldan falan ve düşünüyorum acaba niye diye? Ne bu erken evlilikleri tetikleyen?

22 yaşında evlenmek bir kız için bile olsa bana çok erken geliyor. Üniversiteyi bitirir bitirmez, tak kurdeleyi, evden uç git.

Gerçekten çok sevdiğinden mi?

Biyolojik saat mi? Saçmalamayalım…

Ee denizde daha çok balık var, acaba en iyisi o mu? Daha iyisini bulamaz mı ki bir kız 22’sinden sonra?

Yoksa asıl amaç eli yüzü düzgün, insana benzeyen bir eş bulup, evdeki kız çocuklarına gelen baskı ve kısıtlamalardan kurtulup hayatlarını yaşamak istemeleri mi?

Bekarlık hayatında rahatça takılabilen bir kız, kendisine en uygun erkeği bulduğuna inansa dahi, elindeki o daha uygununu bulma ihtimalini asla yok etmez, bekler, ve ilişkisini bekarken de yaşar.

Evlenen bir kız denemiş mi oluyor oğlanı? Evden kurtuluyor, rahat rahat sevgilisi ile gezip tozuyor, belki de bakirelikten de kurtuluyor yasal olarak, seks hayatına atılıyor. Eğer yapamazsa boşanıyor.

Zaten boşanan bir bayan, ekonomik imkanı da varsa asla baba ocağına geri dönmüyor. Kendi başına yaşıyor, ve bekarken rahatlıkla yaşayamadığı ilişki ve sevgili hayatına geri dönüyor özgürce, hesap vermeksizin.

Gene de Allah mesut etsin… Umarım doğru karar verir herkesler, boşanmak gibi bir kabusu yaşamazlar…

10 comments to Erken Yaşta Evlenen Kızlar

 • Sasha Demirel

  Benım babamgüney amerıkalı bır arkadasının kızıyla tanıstırdı benı dedı kı bak bu kız arkadasın afganıstan’ a evlendırılmeye gıdıyor dedı. Şok oldum cunku daha 10 yasındayım..

 • kevser

  bence üniverteyi bitirdikten 1veya3 yıl son ra evlenile bilir

 • @hayat Haklısın da yine de askerlik meselesi evlenmeden önce halledilmesi daha uygun. Tamam erkek seviyor evlenmek istiyor biraz da ya döndüğümde başkasına gitmiş olursa diyor ama ona birşey olması durumunda kucağında çocukla kaldığında eşinin ve çocuğunun da neler yaşayabileceğini düşünmeli. Olacağı varsa olsun şeklinde yaşamak da bir nevi kötülüklere davetiye bastırmak demektir.

 • yusuf

  bncede 15 yaşında evlenilirmi saçma

 • hayat

  Sevgili Ferhad ;
  Ölüm hepimiz içindir , insan her zaman nasibi olanı yaşar.
  kısa bir hikaye anlatmak istiyorum müsadenizle.
  İki erkek kardeş var büyük olanı askere gidiyor ve terhisine bir kaç ay kala mayına basarak şehit düşüyor. Yasalarımıza göre şehidin 1. dereceden yakını askere gitmeme hakkına sahip. Baba bir evladını kaybetmiş olmanın verdiği acıyla bu hakkı kullanarak küçük oğlunu askere göndermiyor. Ama gelin görünki delikanlı askerde olması gereken zamanda bir kamyonun altında kalarak can veriyor.Yani demem o ki ölüm gelirse başa nerede olursa bulur. Bu şekilde değerlendirmemek lazım. ama Şu bir gerçek bir sorumluluğu varsa öncelikle bunun üstesinden gelip sonra hayatını kurmalı. Genç kızlarımız ise hayatını rayına oturtup ekonomik özgürlüğünü eline aldıktan sonra evliliği düşünmeli. Zira dünyanın binbir türlü hali var ve kimden ne geleceği belli olmaz.

 • bok

  15 yasindaki bir kiz evliligi dusunuyormudur sizce veya 16ya yeni girince

 • oğuz

  15 yaşındaki kızınızın kendi yaşında bir erkek arkadaşıyla cinselliği keşfe çıktığını duyarsanız ne düşünürsünüz? Pekiyi ya, 30’larında orta yaşın eşiğinde bir delikanlı 15 yaşındaki kızınıza aşık olduğunu ve evlenmek istediğini söyleyerek gelirse? Hukuk şöyle düşünüyor. Eğer kızınız henüz 15 yaşını doldurmamış ise erkek arkadaşı “çocukların cinsel istismarı” suçunu işlemiş olacaktır. Ama siz bu ilişkiyi onaylıyor iseniz, kızınızı isterseniz 30 yaşındaki bir erkekle evlendirebilirsiniz. Okula gidiyorsa okuldan alıp, hatta çoğu kez nasıl olsa evlendirilecek diyerek okula hiç göndermeyip, kendi ayakları üzerinde durabilecek olgunluk düzeyine erişmesini beklemeyip, ergenlikle birlikte doğrudan koca evine gönderebilirsiniz.
  Çocuk hakları ve kadın hakları savunucuları, çocukların korunması ile ilgili görevlerdeki kişiler de dahil olmak üzere, yukarıdaki soruları pek çok kişiye sordum. Bazıları kendi kızı için hiçbirini istemiyordu ama çocukların küçük yaşta evlendirilmelerini kaçınılmaz bir toplumsal gerçek olarak kabul ediyordu. Bazıları ise ya kendisi küçük yaşta evlendirilmişti veya yakınları arasında küçük yaşta çocuklarla evlenenler vardı. Çocukların kendi istekleriyle cinsel ilişkiye girmeyi denemeleri ise sadece Batı toplumlarına özgü bir yozlaşma olarak değerlendiriliyor.
  Konuştuğumuz konu şu: Çocuğun kendi bedeni ile ilgili tasarrufta bulunması yasaklanmış bir konuda, anne babasının kararı ile, bir başkasının kullanımına sunulması; erken yaşta evlendirilme. Bu çocuk istismarıdır. Eğer her iki taraf çocuksa, ikisi de istismar ediliyor. Eğer taraflardan biri çocuk diğeri yetişkin ise yetişkin olan taraf da, bu evliliğe onay veren de çocuğu istismar ediyor.

 • Beni kızların erken evlenmesi rahatsız etmiyor. Kendilerince vardır bir fikirleri, erkenden bir kocaya, romantizme kavuşmak, yuva, çoluk çocuk vb.
  Beni rahatsız eden askerliğini yapmadan evlenen erkekler. Şehit olmaları durumunda eşleri dul kalıyor, çocuk falan da varsa tüm yük eşlerinin üzerine kalıyor, kimisi tekrar evleniyor, kimisi evlenmiyor. Bir insan sevdiğinin mutlu olmasını istemez mi, böyle ciddi ihtimaller varken böyle erken evlenmek bence çok saçma bir durum. TV’de görüyoruz böyle şehit ailelerini, bence bu da çok dikkat edilmesi gereken bir durum, hele cennet Türkiye’miz de durum çok daha karışık. Ne var o kadar erken evlenip, tadını beraber çıkaramadıktan sonra.

 • Tabii ki de bütün genellemeler yanlıştır, zaten bu bahsetiğim bir Türkiye gerçeğidir. Ama ben kendi çevremde ve zühremde, eğitim düzeyinde yargıladım olayı.

 • genelleme yapmak bence yanlış bi fikir, sonuçta her insan kendi kararlarının sonuçlarına katlanır. Evlenmek; sevince yapılacak bişe derim gerisi boş kaç yaşında olursan ol, yeterki hukuki ehliyetin olsun.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>